Trądzik różowaty (lac. rosacea) – jego pierwszym objawem bywa skłonność do nagłego czerwienienia się (np. wskutek zmian temperatury otoczenia, emocji) oraz rozszerzone naczynka, głównie na policzkach i nosie. Później pojawiają się grudki i krostki, którym towarzyszy pieczenie i swędzenie.

Oto pięć sprawdzonych sposobów jak z nim walczyć.

 1. Łagodne kosmetyki
  Stosuj preparaty hipoalergiczne o jak najmniejszej liczbie składników, przeznaczone do skóry wrażliwej. W aptece można te kupić specjalne kremy do cery naczyniowej (np. diroseal, rosaliac, iwostin). Zrezygnuj natomiast z peelingów ziarnistych oraz preparatów wysuszających do cery łojotokowej.
 2. Dieta
  Unikaj pokarmów pikantnych i gorących, alkoholu, kawy i herbaty. Mogą one zaostrzać zmiany skórne.
 3. Ochrona przed zmianami temperatury
  Skórze ze skłonnością do trądziku różowatego bardzo szkodzą gwałtowne zmiany temperatury. Niewskazane są więc gorące kąpiele, wizyty w saunie, opalanie – w solarium czy na słońcu. W słoneczne dni chroń skórę preparatami z filtrami o wysokim wskaźniku ochrony (SPF 50).
 4. Witaminy
  Zażywaj witaminy C i PP, by wzmocnić naczynka krwionośne.
 5. Leki
  W okresach zaostrzenia choroby stosuje się leki przeciwhistaminowe. Gdy nasila się stan zapalny, zaleca się żele lub maści zawierające metronidazol, antybiotyki, kwas azelainowy i inhibitory kalcineuryny. Podaje się również doustnie antybiotyki.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.