![Trądzik różowaty](https://mojauroda.info/wp-content/uploads/2015/01/ID-100141538.jpg)
Trądzik różowaty (lac. rosacea) – jego pierwszym objawem bywa skłonność do nagłego czerwienienia się (np. wskutek zmian temperatury otoczenia, emocji) oraz rozszerzone naczynka, głównie na policzkach i nosie. Później pojawiają się grudki i krostki, którym towarzyszy pieczenie i swędzenie.
Oto pięć sprawdzonych sposobów jak z trądzikiem.
1. Stosuj tylko łagodne kosmetyki
Stosuj kosmetyki i preparaty hipoalergiczne o jak najmniejszej liczbie składników, przeznaczone do skóry wrażliwej. W aptece można te kupić specjalne kremy do cery naczyniowej (np. diroseal, rosaliac, iwostin). Zrezygnuj natomiast z peelingów ziarnistych oraz preparatów wysuszających do cery łojotokowej.
2. Kluczowa jest odpowiednia dieta
Trądzik różowaty uaktywnia się szczególnie mocno podczas spożywania niektórych posiłków. Unikaj pokarmów pikantnych i gorących, alkoholu, kawy i herbaty. Mogą one zaostrzać zmiany skórne.
3. Ochrona przed zmianami temperatury
Skórze ze skłonnością do trądziku różowatego bardzo szkodzą gwałtowne zmiany temperatury. Niewskazane są więc gorące kąpiele, wizyty w saunie, opalanie – w solarium czy na słońcu. W słoneczne dni chroń skórę preparatami z filtrami o wysokim wskaźniku ochrony (SPF 50). Zimą zadbaj o zabezpieczenie cery przed stutakimi eksponowania jej na niskie temperatury. Jeśli nie wiesz jak to zrobić koniecznie przeczytaj artykuł pt. „Kosmetyki na zimę jak je dobierać i na co zwrócić uwagę ?„
4. Witaminy zapewniają wzmocnienie!
Zażywaj witaminy C i PP, by wzmocnić naczynka krwionośne.
5. Leki – wspomaganie terapii
W okresach zaostrzenia choroby stosuje się leki przeciwhistaminowe. Gdy nasila się stan zapalny, zaleca się żele lub maści zawierające metronidazol, antybiotyki, kwas azelainowy i inhibitory kalcineuryny. Podaje się również doustnie antybiotyki.