Trądzik różowaty – 5 sprawdzonych sposobów jak z nim walczyć.

Trądzik różowaty

Trądzik różowaty (lac. rosacea) – jego pierwszym objawem bywa skłonność do nagłego czerwienienia się (np. wskutek zmian temperatury otoczenia, emocji) oraz rozszerzone naczynka, głównie na policzkach i nosie. Później pojawiają się grudki i krostki, którym towarzyszy pieczenie i swędzenie.

Oto pięć sprawdzonych sposobów jak z trądzikiem.

1. Stosuj tylko łagodne kosmetyki

Stosuj kosmetyki i preparaty hipoalergiczne o jak najmniejszej liczbie składników, przeznaczone do skóry wrażliwej. W aptece można te kupić specjalne kremy do cery naczyniowej (np. diroseal, rosaliac, iwostin). Zrezygnuj natomiast z peelingów ziarnistych oraz preparatów wysuszających do cery łojotokowej.

2. Kluczowa jest odpowiednia dieta

Trądzik różowaty uaktywnia się szczególnie mocno podczas spożywania niektórych posiłków. Unikaj pokarmów pikantnych i gorących, alkoholu, kawy i herbaty. Mogą one zaostrzać zmiany skórne.

3. Ochrona przed zmianami temperatury

Skórze ze skłonnością do trądziku różowatego bardzo szkodzą gwałtowne zmiany temperatury. Niewskazane są więc gorące kąpiele, wizyty w saunie, opalanie – w solarium czy na słońcu. W słoneczne dni chroń skórę preparatami z filtrami o wysokim wskaźniku ochrony (SPF 50). Zimą zadbaj o zabezpieczenie cery przed stutakimi eksponowania jej na niskie temperatury. Jeśli nie wiesz jak to zrobić koniecznie przeczytaj artykuł pt. „Kosmetyki na zimę jak je dobierać i na co zwrócić uwagę ?

4. Witaminy zapewniają wzmocnienie!

Zażywaj witaminy C i PP, by wzmocnić naczynka krwionośne.

5. Leki – wspomaganie terapii

W okresach zaostrzenia choroby stosuje się leki przeciwhistaminowe. Gdy nasila się stan zapalny, zaleca się żele lub maści zawierające metronidazol, antybiotyki, kwas azelainowy i inhibitory kalcineuryny. Podaje się również doustnie antybiotyki.

Polecane dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie. więcej informacji

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij okienko