Aż 70% kobiet i około 40% mężczyzn boryka się z nieestetycznym problemem jakim są rozstępy, czyli czerwone lub białe prążki na brzuchu, udach, pośladkach czy biuście.

Chociaż nie zagrażają one naszemu zdrowiu, to często stanowią źródło kompleksów i niskiej samooceny. Czym w ogóle są rozstępy i jak skutecznie się ich pozbyć?

Czym są rozstępy?

Rozstępy są głęboko umiejscowionymi w skórze zmianami, przez co trudno się ich pozbyć na dobre. W wyniku zerwania włókien elastycznych dochodzi do powstawania ubytków w głębokich warstwach skóry, co nazywamy rozstępami. Problem ten dotyka najczęściej kobiety ciężarne oraz osoby uprawiające ćwiczenia kulturystyczne, kiedy to w krótkim czasie dochodzi do zbyt dużego rozciągania włókien kolagenu i elastyny.

Sport to zdrowie.
Pomimo, że sport jest jedno z przyczyn powstawania rozstępów to umiejętnie wykonywane treningi są bezpieczne – nie warto rezygnować z aktywności.

Rozstępy powstają w dwóch etapach. W pierwszym etapie na skutek stanu zapalnego, kiedy to włókna elastyczne zostały zerwane, a skóra została uszkodzona, zaczynają pojawia się widoczne prążki w różnych odcieniach czerwieni, co może trwać nawet do dwóch lat.

Jeśli w tym czasie organizmowi nie uda się zwalczyć rozstępów, to dochodzi do drugiego etapu, czyli do zanikania zerwanej tkanki, o czym świadczy zmienianie się barwy prążków z czerwonej na białą.

Jak pozbyć się rozstępów?

Rozstępom trzeba przede wszystkim zapobiegać, a w przypadku ich pojawienia się, należy jak najszybciej zareagować na powstałe zmiany skórne. W przypadku rozstępów zapalnych istnieje wiele skutecznych sposobów na zlikwidowanie tego nieestetycznego problemu. Sprawdzają się głębokie peelingi, dermabrazja oraz mezoterapia.

Jeśli chodzi o peelingi i dermabrazję, to zabiegi te służą do złuszczania naskórka i kilku warstw skóry właściwej, dzięki czemu można stymulować procesy regeneracyjne oraz naturalną produkcję kolagenu i elastyny.

Jedną z najbardziej skutecznych metod walki z rozstępami są zabiegi mezoterapii, które polegają na ostrzykiwaniu skóry odpowiednio przygotowanymi koktajlami regenerującymi, dzięki którym można pobudzić uszkodzoną tkankę do odbudowy, a także zakamuflować pozostałe zmiany skórne, dzięki czemu przestaną one rzucać się w oczy.

Godnym polecenia sposobem na pozbycie się rozstępów jest zabieg laserem frakcyjnym. Jest on całkowicie bezpieczny i nie wymaga długotrwałej rekonwalescencji. Naświetlanie laserem naczyniowym przyśpiesza blednięcie rozstępów.

Za pomocą lasera można skutecznie stymulować procesy naprawcze, dzięki czemu produkcja kolagenu zostaje wzmożona a świeże rozstępy poddane leczeniu.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.