Samodzielne przygotowywanie środków czystości to świetny sposób na zadbanie o czystość w domu, a jednocześnie dbanie o środowisko naturalne. Nie bez znaczenia jest kwestia ograniczenie wydatków i zmniejszenie ilości chemii, która wchodzi w skład gotowych produktów dostępnych w sklepach.
Samodzielne przygotowywanie środków czystości pozwala na dostosowanie ich składu do indywidualnych potrzeb i preferencji oraz na uniknięcie substancji, które mogą być szkodliwe dla zdrowia lub środowiska.
Poniżej przedstawiamy kilka prostych receptur na domowe środki czystości, które można łatwo przygotować w domu.
Jak zrobić płyn do mycia naczyń
- 1 łyżka mydła z olejkami eterycznymi (np. z lawendą lub pomarańczą)
- 1 łyżka sody oczyszczonej
- 1 litr ciepłej wody
Do miseczki należy wlać ciepłą wodę, dodać mydło i sodę oczyszczoną i dokładnie wymieszać. Płyn należy przechowywać w szczelnym pojemniku i używać jak każdy inny płyn do mycia naczyń.
Jak zrobić środek do czyszczenia szyb
- 1 szklanka wody
- 1 szklanka octu
- 1 łyżeczka płynu do mycia naczyń lub mydła z olejkami eterycznymi (opcjonalnie)
Do butelki z rozpylaczem (możesz użyć starej butelki po „starym” gotowym produkcie lub kupić należy wlać wodę, ocet i płyn do mycia naczyń lub mydło z olejkami eterycznymi (jeśli chcemy uzyskać przyjemny zapach). Butelkę należy dokładnie wstrząsnąć, a następnie spryskać nią szyby. Należy dokładnie wytrzeć szyby suchą szmatką lub papierem toaletowym, a następnie przetrzeć je suchą szmatką, aby usunąć pozostałości płynu.
Jak zrobić naturalny domowy odświeżacz powietrza
- 1 szklanka wody
- kilka kropli olejku eterycznego (np. lawendowego, pomarańczowego lub eukaliptusowego)
Do butelki z rozpylaczem należy wlać wodę i kilka kropli olejku eterycznego. Butelkę należy dokładnie wstrząsnąć i spryskać nią powietrze w pomieszczeniu, aby odświeżyć je i nadać przyjemny zapach.
Jak zrobić naturalny domowy i skuteczny odkamieniacz
- 1 szklanka octu
- 1 szklanka sody oczyszczonej
- 1 szklanka ciepłej wody
- 1 cytryna, pokrojona w plasterki
Do dużego garnka należy wlać ocet, sodę oczyszczoną, ciepłą wodę i pokrojoną cytrynę. Garnek należy postawić na kuchence i doprowadzić składniki do wrzenia. Po ugotowaniu należy odstawić garnek z odkamieniaczem do ostygnięcia.
Po ostygnięciu odkamieniacz należy wlać do szczelnego pojemnika i przechowywać w chłodnym miejscu. Aby użyć odkamieniacza, należy rozcieńczyć go wodą w proporcji 1:1 i nałożyć na zabrudzoną powierzchnię. Po kilku minutach należy spłukać czystą wodą.
Jak zrobić naturalny środek do prania ?
- 2 szklanki sody oczyszczonej
- 2 szklanki boraksu
- 1 kostka mydła z olejkami eterycznymi (np. z lawendą lub pomarańczą)
- kilka kropli olejku eterycznego (opcjonalnie)
Do dużej miski należy wlać sodę oczyszczoną i boraks, a następnie rozpuścić w nich kostkę mydła. Można także dodać kilka kropli olejku eterycznego, aby nadać środkowi przyjemny zapach. Należy dokładnie wymieszać składniki, aż do uzyskania jednolitej masy.
Środek do prania należy przechowywać w szczelnym pojemniku i używać według potrzeb. Można go dodawać bezpośrednio do pralki lub rozcieńczać w wodzie i nakładać na zabrudzone ubrania przed ich wrzuceniem do pralki.
Jak przygotować środek dezynfekujący
- 1 szklanka octu
- 1 łyżeczka soli
- 1 cytryna, pokrojona w plasterki
Do dużego garnka należy wlać ocet, dodać sól i pokrojoną cytrynę. Garnek należy postawić na kuchence i doprowadzić składniki do wrzenia. Po ugotowaniu należy odstawić garnek z środkiem dezynfekującym do ostygnięcia.
Po ostygnięciu środek dezynfekujący należy wlać do szczelnego pojemnika i przechowywać w chłodnym miejscu. Aby użyć środka dezynfekującego, należy nałożyć go na zabrudzoną powierzchnię i pozostawić do wyschnięcia. Nie trzeba spłukiwać środka dezynfekującego po użyciu.
Jak zrobić płyn do czyszczenia toalet
- 1 szklanka octu
- 1 szklanka wody
- 1 łyżeczka soli
- kilka kropli olejku eterycznego (opcjonalnie)
Do butelki z rozpylaczem należy wlać wodę, ocet, sól i kilka kropli olejku eterycznego (jeśli chcemy uzyskać przyjemny zapach). Butelkę należy dokładnie wstrząsnąć, a następnie spryskać nią sedes i muszlę klozetową. Po kilku minutach należy dokładnie spłukać czystą wodą.
Oprócz tych prostych przepisów, istnieje wiele innych sposobów na przygotowywanie domowych środków czystości z naturalnych składników, takich jak soda oczyszczona, ocet, cytryna, mięta, eukaliptus, lawenda i inne olejki eteryczne.
Warto eksperymentować z różnymi składnikami i dostosować je do własnych potrzeb i preferencji.
Podsumowując, samodzielne przygotowywanie domowych środków czystości to świetny sposób na zadbanie o czystość, a także na ograniczenie wydatków i zmniejszenie ilości chemii w codziennym użytkowaniu.
Masz swój ulubiony przepis ? Koniecznie podziel się nim w komentarzu!