
Peeling migdałowy to zabieg kosmetyczny polegający na usuwaniu warstwy zrogowaciałych komórek naskórka za pomocą kwasu migdałowego.
Czym jest kwas migdałowy ?
Kwas migdałowy należy do grupy alfa-hydroksykwasów (AHA). W naturze występuje on w gorzkich migdałach, które poddaje się kontrolowanej hydrolizie wskutek której powstaje kwas migdałowy. W porównaniu z innymi kwasami w grupie AHA ma on większą masę cząsteczkową dzięki czemu działa łagodniej na skórę. Dodatkowo peeling kwasem migdałowym charakteryzuje się powolnością działania co sprawia, że jest on substancją łatwą i bezpieczną do stosowania.
Kwas ten ma działanie dwukierunkowe. Z jednej strony złuszcza martwy naskórek i stymuluje regenerację naskórka. Z drugiej natomiast działa silnie antybakteryjnie, co wykorzystywane jest na przykład w leczeniu trądziku.
Działa przeciwko szczepom bakterii z rodzaju Staphylococcus aureus, Bacillus proteus, Escherichia coli, Aerobacter aerogenes.
W związku ze swoją budową i co za tym idzie łagodniejszemu oddziaływaniu na skórę jest on tolerowany nawet przez cery naczyniowe. Nie powoduje podrażnień, silnego złuszczania skóry i zaczerwienienia. Kwas migdałowy nie uwrażliwia skóry na słońce i może być stosowany przez cały rok.
Z tego powodu nazywany jest „peelingiem dla każdego o każdej porze roku”.
Właściwości kwasu migdałowego:
- działanie antybakteryjne
- właściwości działania przeciwzmarszczkowego
- działanie łagodzące
W zależności od użytego stężenia podczas peelingu migdałowego otrzymuje się różne efekty stosowania. Stężenie do 10% działa łagodnie na skórę. Staje się ona nawilżona, a złuszczanie jest tak delikatne, że praktycznie niewidoczne. Poprzez pobudzenie aktywności fibroblastów dochodzi do regeneracji naskórka. Natomiast wyższe stężenia dają efekt głębszego peelingu. Złuszczanie jest bardziej widoczne i poprawa stanu skóry następuje szybciej.
Efekty stosowania peelingu migdałowego:
- wzrost nawilżenia naskórka, a w efekcie uelastycznienie go i ujędrnienie
- przyspieszenie odnowy komórkowej
- zmniejszenie zmarszczek i spłycenie blizn, zapobieganie starzeniu się skóry
- regeneracja skóry z fotouszkodzeniami i przebarwieniami posłonecznymi
- regulacja poziomu łoju
- wzrost spoistości i zwartości głębszych warstw naskórka;
- zmiękczanie i wygładzanie skóry, poprawa barwy i faktury skóry
- regulacja zaburzeń rogowacenia
- odbudowa włókien sprężystych i poprawy elastyczności skóry
- oczyszczenie i zwężenie porów skóry
Przeciwskazania do stosowania peelingu migdałowego
W przypadku każdego zabiegu kosmetycznego więc także peeling kwasem migdałowym posiada przeciwwskazania. Należą do nich:
- podrażniona skóra
- atopowe zapalenie skóry
- łuszczyca
- ciąża i karmienie piersią
- opryszczka
- zabiegi chirurgiczne w obrębie twarzy (do dwóch miesięcy)
Taki peeling robi się samemu czy kupuje się w jakiejś drogerii ?
Taki peeling można kupić gotowy, np. [antyspam: tutaj był link, został on usunięty] lub wykonać samodzielnie z poszczególnych składników. Jeśli jednak nie znasz się na tym, lepiej kupić gotowy:)