Tajemnicze znaczki na produktach… Widzimy je codziennie, ale czy tak naprawę wiemy co oznaczają i dlaczego zostały u mieszczone na produktach ? Nie do końca, dlatego w tym artykule bierzemy pod lupę najbardziej popularne oznaczenia widoczne na kosmetykach, zatem zaczynamy.

Na każdym kosmetyku producent musi  zachowany pewien schemat oznaczeń, mianowicie ZAWSZE muszą tam być podane dane takie jak:

  • Nazwa handlowa kosmetyku.
  • Dokładna nazwa i adres producenta – jeżeli producent umieszcza kilka adresów kontaktowych zawsze jeden z nich jest podkreślony, to właśnie tam znajduje się tzw. dossier, czyli dokumentacja kosmetyku (receptura, aktualne wyniki badań etc). Dossier udostępniane jest tylko instytucjom nadzoru takim jak Inspekcja Sanitarna.
  • Termin ważności wyrażony określeniem „Najlepiej zużyć przed końcem:”, jeśli ważność jest dłuższa niż 30 mc, producent może nie umieszczać terminu ważności, musi jednak umieścić na produkcie oznaczenie PAO, który opisaliśmy poniżej.
  • Numer partii z linii produkcyjnej, najczęściej umieszczony jest obok terminu ważności, np. wytłoczony na grzanym łączeniu.
  • Dodatkowo producent może ale nie musi umieścić szczególnie oznaczenia i wskazówki np. chronić oczy.

 

Poniżej tabela z oznaczeniami graficznymi umieszczanymi często na produktach.

 

nie_testowane_na_zwierzetach Nie testowano na zwierzętach.
zielonypunkt „Zielony punkt”Producent posiada podpisaną umowę z organizacją odzysku, która jednocześnie posiada licencję na używanie tego znaku. W naszym kraju jest tylko jedna taka organizacja, jest nią Rekopol.
Znak ten mylnie bywa kojarzony jest z możliwością recyklingu opakowania.
uva Symbol ten nie jest nieobowiązkowy, stosowany jest wyłącznie na opakowaniach kosmetyków ochrony przeciwsłonecznej.Produkt oznaczony w ten sposób spełnia zalecenia Komisji Europejskiej w zakresie skuteczności ochrony przed promieniowaniem UV.
Aktualnie wszystkie kosmetyki ochronne muszę spełnia zalecenia KE.
 ulotka Jeśli widzisz ten znak oznacza to, że wewnątrz opakowania znajdziesz dodatkową informację w formie ulotki, z którą należy się zapoznać.
 pao Znak PAO – „Period After Opening”Na logotypie lub też bezpośrednio pod nim powinna być podana liczba oznaczająca liczbę miesięcy (np. 12M, 24M).
Symbol ten określa czas po otwarciu opakowania, w jakim produkt może być bezpiecznie zastosowany.
 latwopalny Produkt łatwopalnySymbol ten jest obowiązkowy na opakowaniach aerozoli. Wymagany dla wszystkich produktów łatwopalnych. Produkty skrajnie łatwopalne dodatkowo są oznaczone „F+”.
 ekoznak_pl Symbol opcjonalny, przyznawany jest odpłatnie przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji. Jest przyznawany dla certyfikowanych kosmetyków naturalnych.
 e Znak „e” umieszczany jest na towarach paczkowanych i oznacza on gwarancję firmy paczkującej towar, stosowanie systemu kontroli wewnętrznej ilości towaru paczkowanego.
 czystosc Znak „dbaj o czystość” przypomina, że po zużyciu produktu, opakowanie należy wyrzucić do kosza.
 bezpieczny_dla_ozonu Oznaczenie produktu nie zawierającego freonów, tj. produktów bezpiecznych dla warstwy ozonowej.
Znak przestaje być już stosowany ponieważ, w aerozolach dostępnych na rynku nie wolno już w ogóle stosować freonów – ich stosowanie zostało ostateczne zabronione.
 bdih Znak przyznawany odpłatnie przez niemiecką organizację BDIH.
Oznacza, że produkt spełnia kryteria BDIH w zakresie składu i produkcji kosmetyków naturalnych.

 

Warto świadomie wybierać kosmetyki, mamy nadzieję, że artykuł będzie Wam przydatny drogie Panie i Panowie przy kolejnej wizycie w Waszej ulubionej drogerii, gdy zadacie sobie magiczne pytanie: „Jaki kosmetyk mam wybrać ?”.

Macie dodatkowe pytania ? Chcecie poznać więcej znaków ? Zapraszamy do komentowania.Comments

  1. Fajnie, że wszystko jest w 1 miejscu, ale to jeszcze nie wszystkie znaczki jaki widziałam, czekam na aktualizację tego artykułu, mam nadzieję,że będzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.